Замість знищення ядерної зброї – модернізація: експерти застерегли від нової гонки озброєнь
У світі зафіксували незначне зменшення ядерної зброї у 2019 році. Утім, це пов'язують із радше утилізацією застарілого арсеналу. Натомість країни все більше зосереджуються на модернізації своїх ядерних озброєнь. Попри продовження скорочення кількості ядерних боєголовок у світі експерти застерігають від нової гонки озброєнь.
Про це йдеться в звіті Стокгольмського інституту дослідження проблем миру (SIPRI), опублікованому у понеділок, 15 червня, пише DW.
Згідно з документом, нині ядерним арсеналом володіють дев'ять країн світу – США, Росія, Великобританія, Франція, Китай, Індія, Пакистан, Ізраїль та Північна Корея. Росія (6 375 одиниць ядерної зброї) та США (5 800 одиниць ядерної зброї) мають понад 90 відсотків світового ядерного арсеналу.
Всього станом на початок 2020 року у світі налічувалося 13400 одиниць ядерної зброї, а у 2019 році – 13865. Наразі майже 1800 ядерних боєголовок перебувають у стані високої оперативної готовності.
Зменшення загальної кількості ядерної зброї у світі в 2019 році значною мірою зумовлене демонтажем застарілого ядерного арсеналу Росією та США, зазначають у SIPRI.
Експерти також висловлюють занепокоєння, що Договір між США та Росією про скорочення стратегічних наступальних озброєнь втратить чинність у лютому 2021 року, якщо обидві сторони не погодяться продовжити його.
За даними SIPRI, США та Росія розробляють системи ядерної зброї нового покоління для заміни та модернізації своїх ядерних боєголовок, систем доставки ракет та літаків, а також засобів виробництва ядерної зброї.
Також аналітики SIPRI звертають увагу на низький рівень прозорості звітності про можливості ядерної зброї країн. Зокрема, у 2019 році адміністрація президента США Дональда Трампа припинила публічно оголошувати обсяги запасів американської ядерної зброї. Росія також не повідомляє детальні дані про свою ядерну зброю.