Збільшення прожиткового мінімуму до 5500 грн: у Зеленського назвали «підводні камені»
Збільшення прожиткового мінімуму і його прив’язка до середньої зарплати в Україні, що пропонується законопроєктом № 3515, призведе до зростання багатьох показників і витрат держбюджету в цілому.
При цьому економіка країни поки що не готова до боротьби з бідністю. Про це розповів радник Президента з економічних питань Олег Устенко.
За його словами, є «багато підводних каменів».
«Для того щоб ефективно боротися з бідністю, потрібно забезпечувати високе економічне зростання, економіка повинна зростати на 5%», — зазначив радник Президента.
Однак у 2021 році зростання складе 4,5%, а цього недостатньо, «щоб ефективно виконувати ті завдання, які стоять перед Україною».
При цьому законопроєкт пропонує збільшити прожитковий мінімум до 40% від середньої зарплати.
«Це означає, що ми швидко перейдемо від 2200 грн на місяць до приблизно 5500 грн, якщо врахувати, що середня зарплата в цьому році – 13−13,5 тис. грн. Буде значний вплив на багато виплат в Україні – штрафи, пеня, пенсія. З одного боку — потрібно буде збільшувати витрати держбюджету, з іншого — йти на те, що будуть збільшені виплати за багатьма напрямками, наприклад, подання заяв до суду, різні збори», — розповів Устенко.
Водночас Україна вже давно повинна була перейти з фізіологічного на соціальний прожитковий мінімум, який щонайменше включає утримання житла.
«У всьому світі рахують соціальний прожитковий мінімум, ми рахуємо фізіологічний. Є такі країни, де в прожитковий мінімум закладені кошти на утримання домашніх тварин. А у нас з вами фізіологічний — троє трусів, чотири пари шкарпеток, половина пальто на рік, це фізіологія, а не соціальні питання», — розповів економіст Олег Пендзин.
Варто зазначити, що на сьогодні прожитковий мінімум для працездатних осіб становить 2270 грн, для непрацездатних — 1769 грн на місяць.
Довідка:
- 2 червня Верховна Рада ухвалила в першому читанні проєкт закону про формування цього показника. Він пропонує збільшувати його на 1% щорічно і прив’язати до середньої зарплати. Так, в 2021 році прожитковий мінімум може становити 40% від середнього по країні окладу, в 2022 р. — 41% і т. д. У 2031 р. показник може досягти 50% від зарплати.