Посівна 2023: як змінювалась вартість палива для аграріїв

bankova.com.ua, 2023-05-11 09:47
Посівна 2023: як змінювалась вартість палива для аграріїв

Хоча повномасштабна війна триває вже понад рік, агросектор України досі зіштовхується з новими складнощами кожної весни.

Цьогоріч посівна зазнала дві великі загрози: не розміновані поля та дощова погода, яка затримала початок робіт в окремих областях. Суттєве зменшення посівних площ через бойові дії призвело, наприклад, до заборони посівної у деяких місцях Харківщини.

Проте від успішної посівної залежить не тільки внутрішній попит населення. За підрахунками експертів агросектор України наразі є лідером експортного потенціалу. У 2022 році ця галузь забезпечила валютну виручку у розмірі понад $23 млрд. Тоді ж аграрії зіштовхнулися із безпрецедентним підвищенням цін на паливо. 

«Торік, коли почалася повномасштабна війна, ми купували пальне по 75 грн за літр на гурті й витримали, щоправда, довелося брати кредит», – розповідав керівник сільгосппідприємстві «Розвазьке» на Рівненщині Петро Ягодка.

«На початку 2022 року ніхто не був готовий до дефіциту пального, ані в Україні, ані в сусідніх державах», – згадує заступник директора з комерційних питань "Альянс Енерго Трейд" Микола Тітенко. 

Вся інфраструктура, яка залучена до постачання вуглеводнів, багато років була пов’язана з технічними можливостями країни-агресора. До європейських можливостей логістичні ланцюги не були готові також.

«Наприклад, транспортна галузь не була адаптована до критичних змін. До війни 90% палива постачалось в Україну залізничним транспортом. Зрозуміло, що після початку вторгнення ці канали постачання були закриті», – говорить Микола Тітенко із «Альянс Енерго Трейд».

На думку експертiв «Альянс Енерго Трейд» – компаніям-трейдерам довелося миттєво шукати інші нафтопереробні заводи та домовлятися про термінове постачання значних обсягів пального в Україну. Різке зростання попиту також сприяло підвищенню цін на пальне на ринках Європи. Але коли попит став більш прогнозованим та стабільним, вартість пального почала знижуватись.

В Україні ціни на паливо також суттєво знизились. За словами Петра Ягодки, цьогоріч його підприємство закуповувало дизпаливо по 36 грн за літр. За даними порталу «Аграрії Разом», станом на початок травня ціна на 1 літр дизпалива коливається від 44,4 грн до 48,2 грн. І обсягів пального, доступного на території України, вистачає для проведення посівної кампанії.

Крижак Дмитро
Новости по теме:
Источник: bankova.com.ua

Если Вы заметили ошибку, пожалуйста, выделите некорректный текст и нажмите Ctrl+Enter - так Вы поможете нам улучшить сайт. Спасибо!
Отправить Закрыть